Od dawna czaiłem się na narzędzie wielofunkcyjne, które rozwiązałoby problem zabierania w kolejne podróże kilku niezbędnych kluczy i narzędzi. Jest to szczególnie problematyczne gdy chodzi o loty, w przypadku których obowiązuje limit wagowy bagażu. Przez ostatnie lata na rynku pojawiło się kilka nowych propozycji, jednak większość z nich ma mniej funkcji lub zwyczajnie jest niedostępna na polskim rynku. Podobnie było przez chwilę z produktem Animal Bikes, jednak dystrybutor zadbał o dostawę! Tak więc tuż przed ostatnim wyjazdem w 2016 roku, którego celem był skatepark Nike SB Shelter aka Skatehalle Berlin, odwiedziłem sklep Allday.pl w Poznaniu i odebrałem klucz Kotulak przeznaczony do testu, na który gorąco Was zapraszam! Przekonacie się czemu Animal Bikes Kotulak jest wart swojej ceny i warto mieć go w swoim plecaku podczas każdego wyjazdu. Polecam przeczytać test do samego końca, bo tam znajdziecie niespodziankę od chłopaków z Allday’a!

img_7596

 

Co na początek? Coś dla estetów – opakowanie. Kotulak pakowany jest w kartonową tubę z naszym ulubionym logiem ( 😉 ) i dodatkowo zabezpieczony folią. Listę poszczególnych elementów składających się na cały zestaw dostajemy również na opakowaniu. A więc przejdźmy od razu do najważniejszego – co znajdziemy w Kotulak’u?

– klucz nasadowy 17mm do kół,
– klucz płaski 15mm do pedałów lub kół,
– klucze imbusowe 5mm, 6mm, 8mm oraz 7/32″ i 1/4″,
– skuwacz do łańcucha,
– klucz do szprych.

Co ciekawe na początku Animal zastosował klucz 15mm o „zamkniętym” gnieździe (widoczny na zdjeciach), który nadawał się jedynie do przykręcania boltów i nakrętek 15mm w kołach. Jednak poprawiając swój błąd dosyłano odpowiednią „otwartą” końcówkę, którą można już swobodnie przykręcić pedały.  W aktualnie oferowanym modelu znajdziecie, jak widać, obie końcówki.

 

img_7609img_7598

 

Samo narzędzie wykonane jest z solidnego stopu stali, a konstrukcja została zaprojektowana tak, żeby zajmować możliwie mało miejsca i kompaktowo mieścić wszystkie elementy. Imbusowe końcówki mieszczą się w wykręcanym korku, w którym trzyma je magnes. Tuż pod korkiem znajdziecie klucz do nypli, który zarazem działa jako podkładka i wieczko mniejszej komory, w której chowają się dwa elementy do zbudowania skuwacza łańcucha. Dalej w głównej komorze znajdziecie mechanizm skuwacza, przejściówkę z gniazdem na imbusy, klucz nasadowy 17mm i na końcu przejściówkę do montażu klucza nasadowego i płaskich kluczy 15mm. To jest poprawna kolejność chowania elementów, która dla ułatwienia użytkowania jest również wygrawerowana na kluczu. Trzymając się takiego porządku macie pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasowały, a klucz da się zakręcić bez żadnych luzów na korku.

 

img_7605

 

Nie będę rozpisywał się na temat używania poszczególnych elementów Animal Kotulak, bo to trochę jak tłumaczyć zasadę działania cepa albo liczydła. Jedyne co trzeba w tym zestawie „budować” to skuwacz i wierzę, że każdy z Was wpadnie na to który element jest korbką, a który rękojeścią 😉 (podpowiedź: jedno chowa się w drugie).
Każdy element Kotulak’a wygląda solidnie i taki też jest! W czasie wyjazdu od razu miałem okazję sprawdzić wytrzymałość głowicy przy odkręcaniu i przykręcaniu kół. A te do tej pory przykręcałem naprawde mocno przy pomocy klucza „krzyżaka” do kół samochodowych, dzięki czemu miałem pewność, że nic mi nie grozi na streecie nie mając przy sobie klucza. Głowica trzyma się doskonale, nic się nie rozgina ani nie ma zamiaru pęknąć, a dodaje wygody przy użytkowaniu klucza. Swoją drogą, teraz mając Kotulak’a już nie jest mi straszne ewentualnie obluzowanie śrub czy nakrętek daleko od domu.

 

img_7616

 

A wracając do skuwacza…Do tej pory używałem i tak całkiem kompaktowego skuwacza The Shadow Conspiracy, ale wciąż to kolejny element w bagażu i zbędna waga. Teraz przesiadam się na Kotulaka i mam tę samą nieśmiertelną radę – każdy skuwacz posłuży Wam długo i bez przygód jeśli będziecie go używać z należytą uwagą. Pamiętajcie o poprawnym ułożeniu łańcucha, dokręcajcie tuleję dociskową i wypychajcie pin powoli, wcześniej sprawdzając czy na pewno trafiliście w niego pod dobrym kątem!

 

img_7620

 

Chcecie zapytać o końcówki imbusowe? Nie ma sprawy! Wiadomo że imbusy (ampule) 5mm, 6mm i 8mm to właściwie podstawowe klucze, poza nasadowym 17mm i płaskim 15mm, których potrzeba do złożenia lub wyregulowania roweru. Więc po to te dziwne calowe 7/32″ i 1/4″? Docenią je na pewno korzystający chociażby ze starych korb Profile Racing 😉 .

 

img_7627

 

Interesuje Was pewnie też waga tak cudownego kompendium mechanika 😉 . Animal Bikes Kotulak multi-tool waży ok. 850 gramów, czym również pokonuje konkurencję (klucz firmy TSC waży ok. 1 kilograma).

Opisałem wszystkie zalety jakie posiada Kotulak, ale muszę wspomnieć też o jednej drobnej wadzie, a to też zależy od stylu przemieszczania się na rowerze. Mowa o braku futerału lub na przykład „oczka” do zamontowania karabinka, dzięki któremu klucz można by do czegoś przymocować. Ktoś powie, że konkurencja również nie oferuje tego typu bajerów, jednak zdarzały się rzepy do przymocowania klucza do ramy. Oczywiście nie każdy chce metalowy klucz mocować do ramy, ale równie dobrze ktoś inny wrzucając klucz do nawet pojemnej kieszeni woli się zabezpieczyć i mieć go „na uwięzi”. Ja tak na przykład zapinam u-lock, dzięki czemu już kilka razy po bunnyhopie nie zostawiłem zabezpieczenia pod kołami samochodu jadącego za mną.
W poniższym podsumowaniu wspomniałem o jeszcze jednej wadzie, ale to oczywiście taki żarcik. 😉

Na koniec najważniejsza informacja – cena. Ile przyjdzie zapłacić za naprawdę przydatne narzędzie? Regularna cena detaliczna to 279 złotych i uważam, że to wcale nie tak wiele jeśli dużo podróżujesz, zależy Ci na wygodzie a nawet oszczędności na dodatkowym bagażu. Myślę, że jeśli rzuciłbym na wagę mojego „krzyżaka”, skuwacz, 3 długie klucze ampulowe, płaską „pietnastkę” i kluczyk do nypli, to wynik byłby bliski dwukrotnej wadze Kotulak’a. To dużo!

 

recencja-ocena

Klucz Animal Bikes Kotulak znajdziecie pod tym linkiem: http://allday.pl/narzdzia/1765-wielofunkcyjny-klucz-animal-kotulak-.html

Tak jak wspominałem na początku tekstu, wraz ze sklepem Allday.pl mamy dla Was świąteczną promocję! Jeśli chcecie kupić taniej Kotulak’a skorzystajcie z kodu ALLDAYHASHBMX.
Kod należy wpisać w specjalne pole podczas składania zamówienia, a rabat zostanie uwzględniony w podsumowaniu zakupów. W tajemnicy zdradzę Wam, że kod daje 15% zniżki na zakupy do końca roku…i nie tylko na Kotulak multi-tool 😉 .

Wspólnie życzymy Wam Wesołych Świąt i obyście znaleźli pod choinką dużo BMX-owych prezentów…może nawet znajdzie się tam Kotulak? 😉

 

img_7622

 

Foto:
Juliusz Salach / JuliuszSalach.com

 

Za narzędzie wielofunkcyjne do testów dziękuję Allday.pl.

Więcej testów i recenzji znajdziecie w dziale TESTY.

 

[fbcomments]

Luc Legrand New York Animal

W kwietniu Luc Legrand spędził 2 tygodnie w Nowym Jorku, gdzie między innymi odwiedził siedzibę ziomków z Animal Bikes, firmy która wspiera go już od 10 lat. Nie jest to typowy 3-m[...]

#OneShot: Jakub Skop by Tobin

Patrząc na mobilizację co poniektórych riderów do nagrywania klipów, naprawdę cieszy, że hasło "zróbmy zdjęcia!" wciąż wywołuje pewien odzew. Oczywiście tym razem również akcja bar[...]

Animal Freecoaster

Animal Bikes właśnie zapowiedziało powiększenie swojej oferty o jakże modny freecoaster. Prawdopodobnie piasta nie będzie się różniła zbytnio od KHE (tak jak większość modeli na ry[...]