Na rynku zostało już niewiele stricte BMX-owych firm obuwniczych, które nie są wielkimi molochami, a są prowadzone i ogarniane przez riderów. Z radarów zniknęła brytyjska Odessa (ale wzory ich butów były wręcz odpychające), nie wiadomo właściwie jaki jest status Orchida, Almond działa i jest dostępny ale nie w Polsce, podobnie w Australii Verve. Właściwie jedyną firmą, która wciąż radzi sobie dobrze na międzynarodowym rynku jest Lotek. Ale i im swego czasu oberwało się za średniej jakości wykonanie swoich butów, czy po latach jest lepiej?  Dzięki AllDay.pl sprawdziłem to i oczywiście na moje stopy wjechał model wolny od skóry czy zamszu, a więc padło na Fader (model który sygnuje Craig Passero) w płóciennej wersji Camo. Zapraszam na test, w którym odpowiem na pytanie czy warto wydawać kasę na „nowego Lotka”.

IMG_0080-1

 

Od razu na starcie napiszę, że Lotek chyba wziął do siebie wiele skarg z kilku poprzednich sezonów na temat jakości i rozpadających się butów. Wystarczył prosty zabieg, który widać już na pierwszy rzut oka i daje nadzieję, że buty wytrzymają „ciut więcej”. Chodzi oczywiście o przeszycie podeszwy, które jest dużo solidniejszym rozwiązaniem niż sam klej. Tak jak widać na zdjęciach, w modelu FADER mamy właśnie szew po całym obwodzie buta, do tego oczywiście podeszwa i cholewka są łączone na klej.
Sama cholewka wykonana jest z grubego płótna, które ciężko przemoczyć czy też przetrzeć lub przerwać – nie udało mi się to przez kilka miesięcy użytkowania, mimo niejednokrotnego przycierania czubków buta. Panele są łączone podwójnymi szwami, a brzegi wykończone podobnie jak w modelu ERA od Vansa – miękkim pogrubieniem materiału. To rozwiązanie na pewno usztywnia dodatkowo cholewkę i przynajmniej trochę zmniejsza ryzyko skręcenia kostki.

 

IMG_0104-9

 

Jak widać oczka przez które przewleka się sznurowadła są metalowe, dzięki czemu nie ma mowy o rozdarciu materiału przy mocniejszym sznurowaniu. Przez wspomniane upadki i przycieranie butów również od góry, oczka w moim porządnie się zeszlifowały, ale dalej trzymają się w materiale. Jeśli chodzi o „branding” to buty posiadają tylko małą metkę po zewnętrznej stronie cholewki, naszywkę na języku oraz logo podeszwie. No właśnie, podeszwa w Lotkach również została nieco przeprojektowana.
Podeszwa pokryta jest powtarzającym się wzorem, który zapewnia wiele puntów zaczepienia dla pinów na pedałach, a jedynie w gładkim kółku na pięcie wytłoczono wspomniane wcześniej logo.

 

IMG_0096-7

 

Mimo widocznych zgrzewów gumy, w żadnym miejscu podeszwa nie rozkleiła się ani nie pękła. Mieszanka gumy z której wykonano podeszwę też daje radę, bo jak zobaczycie na końcu testu, po prawie 7 miesiącach jazdy (buty dostałem na początku lutego!) wciąż wygląda bardzo dobrze! Może rzeczywiście za mało zjeżdżam tą Tamką?! 😀

 

IMG_0097-8

 

Poza wzmocnioną na pięcie podeszwą, Lotek w nowych modelach wprowadził również przeprojektowaną wkładkę. Jest ona gruba i miękka, a na pięcie i śródstopiu szczególnie wzmocniona. Efekty jej działania można zauważyć gdy spadniesz z większej wysokości na płasko – uchroniła mnie kilka razy od najbardziej znienawidzonej drobnej kontuzji: obitej pięty.

 

IMG_0088-4IMG_0085-3

 

Podsumowując, Lotek Fader (camo) to solidny but w niezłej cenie (239zł). W poniższej ocenie wspomniałem o jednej wadzie, która jest znikoma. Chodzi o brak gumowych ściągaczy które często są stosowane aby utrzymać język w swoim miejscu. Tak jak napisałem, problem może pojawić się jeśli źle dobierzesz rozmiar buta, w moim przypadku i bez nich język siedział na swoim miejscu i nie sprawiał problemów. Zresztą, w konkurencyjnym „trampku” jakim jest Vans Era (za ok. 259zł) tych pasków też nie znajdziecie! Co więcej Lotek Fader wciąż jest solidniejszym butem, nie tylko z bryły ale również przez sztywniejszą, grubszą i wytrzymalszą podeszwę! A jeśli doszły Was słuchy, że podeszwy z Lotkach są sztywne jak dębowa deska – to nie prawda, po krótkim czasie dobrze układają się pod stopą.

 

Recencja ocena

 

Buty kupicie w sklepie AllDay.pl pod tym adresem: www.allday.pl/3166-buty-lotek-fader-camo

 

IMG_0081-2

 

Foto:
Juliusz Salach / JuliuszSalach.com

 

IMG_9590-1

 

Za buty do testów dziękuję firmie BMXforever / AllDay.pl.

 

Więcej testów i recenzji znajdziecie w dziale TESTY.