Sezon rozkręca się nam w najlepsze, coraz więcej imprez i zawodów BMX-owych na horyzoncie, a i Białystok na pewno w tym roku nie zawiedzie! W końcu to miasto o chyba najdłuższej tradycji w organizowaniu Mistrzostw Polski BMX, dobrym melanżowaniu i szczycące się bardzo mocną ekipą – zarówno na parku, jak i na streecie!

Sprawdźcie co się działo w zeszłym roku na Extreme Festival Białystok! Dwa dni jazdy w dwóch kategoriach i trzy grupy zawodników! Mamy kilka fotek i relację video!

Właściwie trzydniowa impreza rozpoczęła się od luźnych treningów w piątkowe popołudnie, które pozwoliły mniej obeznanym z dużą rampą poznać jej kąty i przygotować się na właściwe zawody. Mimo porannych opadów, reszta weekendu przebiegała prawie wyłącznie pod znakiem dobrej pogody, a i niedzielne chwilowe opady nie pokrzyżowały planu rozegrania streetowych finałów!

 

IMG_3523

 

Muszę otwarcie przyznać, że mimo rozmiaru rampy, która wcześniej pojawiała w sezonie 2016 wyłącznie w Białymstoku i Poznaniu, zarówno w kategorii amator jak i w pro widać ciągły progres! Riderzy latają coraz wyżej, kombinują z coraz lepszymi trickami zarówno przez spine’a, na wall’u czy zwyczajnie dorzucają kolejne rotacje, barspiny i whipy. Idealny przykład to Dawid Czekaj, któremu może i chwilami brakowało prędkości żeby wylecieć jeszcze wyżej, jednak jego combosy wciąż robiły wrażenie! Na streetcie mogliśmy obejrzeć nie tylko pojedyncze bangery jak podwójne barspiny Oskara Gołaty, ale również całe przemyślane przejazdy Pawła Piotrowskiego i Jaromira Stromskiego. Przeciwników dzielenia zawodów na kategorie park i street [co jest niezbędne gdy nie odbywają się one na zróżnicowanym skateparku], pocieszę, że zdarzają się również takie wyjątki jak Łukasz Kosiak, który wystartował w obu kategoriach.

 

IMG_3507

 

Przy okazji zatrzymam się na chwilę przy streecie, czy ogólnym pomyśle organizowania imprezy na środku rynku w Białymstoku. Sekcja streetowa, jak zobaczycie na video, w postaci prostokąta domykała całą strefę zawodów, w której znajdował się również pumptrack i inne atrakcje dla najmłodszych. Prosta i może niezbyt odkrywcza forma jednak zapewniała każdemu opcję do wykazania się. Czego więcej chcieć od tego typu zawodów? Na streecie było wszystko: płaski grindbox/manual pad, piramida z rurą dla odważnych, dwa banki z których jeden przechodził w wall, platforma z quoterem, opcją skoku na flat w dwie strony lub wklejki w bank oraz dwa grindboxy w dół. Według mnie zestaw naprawdę wystarczający do pokazania swoich najlepszych akcji 😉 Surowe drewno na pewno lepiej by wyglądało gdyby zostało pokryte jakimiś grafikami, ale to już kwestie estetyczne 😉
Samo organizowanie zawodów w centralnym punkcie miasta uważam za naprawdę najlepsze rozwiązanie, gdy chce się przyciągnąć na imprezę i do sportu jakim jest BMX szerszą publiczność. Skatepark Węglowa w Białymstoku nie przyciągnie tłumów widzów, jeśli zawody nie będą częścią większej imprezy jak np. w poprzednich latach było to w przypadku festiwalu Up To Date. Białostocka skateplaza bez sąsiedztwa szczególnych atrakcji również nie przyciągnie rodziców z dziećmi. Extreme Festiwal okazał się ciekawą atrakcją chociażby dla weekendowo spacerujących mieszkańców, a gdy do rywalizacji na rampie i przeszkodach streetowych dodać wysokie loty chłopaków na postawionym z boku kickerze – widzowie są szczerze zachwyceni!

Mam nadzieję, że w 2018 roku do Białegostoku zawitam również na imprezę, która poza polską czołówką riderów przyciągnie również liczną widownię!

 

 

Wielkie podziękowania dla Adama, Maćka i Papieża za doskonałą robotę przy przygotowaniu zawodów, gościnę w Białymstoku i do zobaczenia na kolejnych imprezach! Jeśli wciąż wahacie się czy pojechać do Białegostoku na Mistrzostwa Polski lub bez okazji odwiedzić Skatepark Węglowa, chyba czas podjąć decyzję i zaplanować podróż!

Poniżej znajdziecie jeszcze kilka fot z minirampy!

Przypominamy również podium we wszystkich kategoriach:

MINIRAMPA AM:
1. Kamil Burak
2. Filip Gadaliński
3. Adam Mrzygłocki

MINIRAMPA PRO:
1. Patryk Teul
2. Bartek Breś
3. Dawid Czekaj

STREET:
1. Jaromir Stromski
2. Oskar Gołata
3. Paweł Piotrowski

 

IMG_3508 IMG_3517 IMG_3526 IMG_3532 IMG_3537 IMG_3511

 

Foto & video: Juliusz Salach

 

▪️▪️▪️

Jeśli podoba Ci się ten wpis, kliknij „Like” 👍 – będzie nam miło! A może chcesz podzielić się nim ze swoimi znajomymi? Wystarczy, że klikniesz „Udostępnij” 👇  Wbrew pozorom to dla nas dużo znaczy 🙂  Dziękujemy i do zobaczenia!

[fbcomments]

Rzeszów Summer 2k14

W jednej chwili ten mixtape podesłały mi dwie osoby, czyli chyba musi być dobry. Rzeczywiście po obejrzeniu stwierdzam, że to prawie 7 minut solidnego męczenia plazy w Rzeszowie pr[...]